Popis

Památník národního písemnictví zahájil sezonu v letohrádku Hvězda otevřením stálé expozice Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda
Poprvé je její součástí prezentace unikátní vnitřní štukové výzdoby.

Památník národního písemnictví zahájil 3. dubna 2018 návštěvnickou sezonu v letohrádku Hvězda otevřením nové stále expozice Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda, kterou připravil ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR. Výstava představuje život arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského a stavbu, která je spojena s jeho působením v Čechách. Unikátní prezentace vnitřní štukové výzdoby v historickém kontextu je v této podobě představena vůbec poprvé. Expozice Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda bude veřejnosti přístupná do 31. října 2018.

Nová stálá expozice Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda navazuje na výstavu, která proběhla na podzim loňského roku u příležitosti kulatého výročí příchodu Ferdinanda II. Tyrolského do Čech. Námětem výstavy je sama stavba letohrádku a jeho vnitřní štuková výzdoba. „Expozice, která přibližuje dobu a život Ferdinanda II. Tyrolského, navazuje svým obsahem na předcházející úspěšnou výstavu. Vůbec poprvé v historii letohrádku je návštěvníkům na základě nejnovějších vědeckých poznatků prezentována zcela unikátní vnitřní štuková výzdoba v kontextu antického a renesančního umění,“ dodává ke koncepci výstavy kurátor Jan Bouček.

Pro výstavu zapůjčily exponáty ze svých sbírek významné české kulturní, akademické, muzejní a galerijní instituce, např. Národní muzeum, Národní galerie v Praze, Národní památkový ústav, Národní technické muzeum, Ústav pro klasickou archeologii FF UK, Muzeum východních Čech v Hradci králové a další. Návštěvníci si v přízemí budovy mohou dále prohlédnout historické plány a fotografie letohrádku a obory Hvězda, originály i odlitky antických děl či dobové předměty spojené s dvorskou zábavou a lovem. Autoři výstavy také připravili speciální pracovní list pro děti, ve kterém představují celou expozici zábavnou a hravou formou.

Kurátory výstavy jsou Sylva Dobalová a Ivan P. Muchka z Ústavu dějin umění AV ČR a Jan Bouček z PNP. Expozice Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda je novou stálou expozicí Památníku národního písemnictví v letohrádku Hvězda.

Otevřena

je v roce 2018 od 3. dubna do 31. října denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00.

Více informací na webových stránkách Památníku národního písemnictví.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Konání akce

od do  
03.04.2018 31.10.2018 xx