Brněnská 16
58. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů,
11. - 14. 10. 2017
Sál Břetislava Bakaly.

Brno – Již od středy bude v Sále Břetislava Bakaly probíhat 58. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská 16.

Během čtyř dnů bude promítnuto přes 90 krátkých filmů, z toho 42 soutěžních. Na festival dorazí hosté nejen z našich sousedních zemí, ale například také třeba z Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Ukrajiny, Maďarska. Kromě filmů se návštěvníci mohou těšit také na rozehřívací koncert Muchy, diskuzi s významnými hosty o tom, jak přežít rodinu, či na neviditelnou výstavu ve foyer sálu. Festival slavnostně zahajuje 10. října 19:30 a Slavnostní zakončení s udílením cen se koná 14. října ve 20.00.

Soutěžní filmy jsou rozloženy do 11 hodinový bloků a utkají se o Hlavní cenu, Cenu studentské poroty, Cenu diváků a Cenu Petra Hviždě. Vítěz Hlavní ceny, kterého vybírá pětičlenná mezinárodní porota, získá také finanční odměnu 800 eur.

Doprovodným filmovým sekcím je v programu vyhrazeno téměř 11 hodin, a tak bude formát krátkého filmu představen skutečně ve své různorodosti. Diváci uvidí nejen fikční kraťasy, ale i filmy animované, instruktážní, dokumentární a umělecké.

Letošní podtitul zní: My jsme rodina. Vyloženě tématu rodiny se dotýká především pásmo retro filmů o rodině a jejím plánování z dob socialismu. Dotkne se témat jako je antikoncepce, pěstounská péče nebo toho, kolik času by měli rodičové trávit se svými dětmi.

Do Brna dorazí také experimentátor a rakouský umělec Josef Dabernig. Jeho filmy se často týkají rodinných vazeb či hledání kořenů a často spolupracuje se svými rodinnými příslušníky. Ve filmu Hotel Roccalba účinkuje hned 6 jeho příbuzných včetně jeho 80 ti letých rodičů. Tvorba Josefa Daberniga má pro Brno zajímavé souvislosti. Ve filmu Herna účinkuje Prokop Holoubek a Barbora Šedivá a film Rose Coeli se natáčel překvapivě v Adamově a Blansku.

Z nefilmového doprovodného programu stojí za zmínku především diskuze na téma rodiny a toho, jak skloubit rodinu a práci. Diskuze se zúčastní například dokumentaristka Apolena Rychlíková nebo grafička Tereza Rullerová. Moderovat bude umělkyně a performerka Kateřina Olivová, která se tématu mateřství a umění dlouhodobě věnuje. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo diskuzi zahrnout do festivalového programu, protože věříme, že naše letošní téma My jsme rodina je velmi aktuální a zabývat se jeho společenským přesahem se nám zdálo důležité,“ upřesňuje umělecká ředitelka festivalu Marika Kupková.
Diskuze proběhne v příjemném prostředí kavárny a vstup je volný.

Festival vyvrcholí v sobotu 14. 10. slavnostním zakončením, během kterého budou předány ceny vítězným filmům. Večerem budou provázet Ester Geislerová a Johana Švarcová.

Akreditace je možné zakoupit online, v infocentru v Panenské ulici a samozřejmě i na místě u akreditačního stánku ve foyer Sálu Břetislava Bakaly.

Festival pořádá TIC BRNO, příspěvková organizace, jmenovitě Kino Art a Galerie TIC.

Další informace: web festivalu: www.brno16.cz

Facebook festivalu: https://www.facebook.com/16brno/

 

Těšíme se na vás!

Konání akce

od do  
11.10.2017 (Středa) 11.10.2017 (Středa)
12.10.2017 (Čtvrtek) 12.10.2017 (Čtvrtek)
13.10.2017 (Pátek) 13.10.2017 (Pátek)
14.10.2017 (Sobota) 14.10.2017 (Sobota)