Indie je krásná i strašná, líbezná i divoká

Země pestrá jako koření a bohatá na tradice a zvyky jako snad žádná jiná. Procestujte s Cestovateľským kinom magické území Indie ohraničené mořem a horami, náboženstvími a myšlenkovými proudy, kuchyní i kulturou. Ve středu 20. září můžete v Kině Lucerna v Praze objevovat krásu rozmanité přírody, ale i surovou realitu uspěchaných a přeplněných velkoměst. Provázet návštevníky po městech, vesnicích a plantážích Indie bude Mart Eslem.

Na Cestovatelském kině budeš prezentovat Indii. Jak dlouho jsi v této zemi byl?
Mart Eslem: Jedná se o cestu, kterou jsem podnikl před štyrmi lety. Téměř měsíc jsem se toulal s kamarády mého učitele jógy po horách a městečkách provincie Himáčalpradéš. Na závěr mého pobytu jsem byl pozván i na indickou svatbu v městečku Palampur, kde jsem byl mezi tisíci hosty jediným Evropanem.

Které části Indie jsi navštívil a kde jsi se cítil nejlépe?
M. E.: Navštívil jsem krátce hlavní město Dillí a potom se přesunul do severní Indie do Himáčalpradéše. Navštívil jsem Dharamsalu, známou také jako McLeod Ganj, která je sídelním městem Dalajlámy a tibetské exilové vlády. Velikou část mého pobytu jsem pak trávil v horských údolích okolo vesničky Barot, kam se podíváme i během mého promítání a to jak díky fotografiím, tak i prostřednictvím krátkého filmu.

Indie působí velmi pestře – ať už je to kultura, gastronomie, společnost i země. Co tě nejvíc zaujalo v Indii?
M. E.: Myslím si, že v Indii člověka zaujme snad úplně všechno. Pouze nesmí rozlišovat mezi tím, co mu přijde krásné a ošklivě a co dobré a špatné. Je zkrátka potřeba zcela vypnout evropské náhledy, názory a návyky. Prostě se stát pouhým nezúčastněným pozorovatelem. Indie je krásná i strašná, líbezná i divoká. Téměř jakékoli adjektivum na ni použijeme, každé na ni bude pasovat. Pestrost kultury, zvyklostí, barev, vůní a chutí je v Indii přítomna v nejširší možné škále. Co mě však nejvíce utkvělo v paměti, je přezíravost ne-li až opovržení Tibeťanů vůči místním obyvatelům na jedné straně a téměř až úlisnost vůči evropským návštěvníkům na straně druhé.

Co by cestovatelé, kteří se tam rozhodnou jet, neměli vynechat anebo zmeškat?
M. E.: Indie je tak pestrá, že se nedá pojmout nikdy vcelku. To se nedá zvládnout ani za celý jeden lidský život. Plánovat si dopředu, co by člověk měl vidět a co by neměl opomenout, je dle mého způsobu cestování a letitých zkušeností spíše na škodu. Plánování a očekávání přinášejí akorát zklamání a frustraci. Nejlepší je přijet do Indie jako nepopsaný list papíru a nechat na stránky této nepopsané knihy působit vše, co potkáme, zažijeme a co nás prostě jen tak cvrkne mimochodem do nosu. Pak je každá cesta mimořádným zážitkem. Doma víme, co bude za hodinu, co bude zítra, kde budeme spát, kde budeme jíst a podobně. Proč si zbytečně těmito položkami každodenního života v režimu autopilota zaplevelovat krásné chvíle na cestách?

Je to země, která se nám díky globalizaci už nezdá tak vzdálená, ale přitom je to země a kultura totálně odlišná od té naší. Co tě nejvíce překvapilo?
M. E.: Nejvíce mě překvapila největší demokracie naší planety v plné své démonické nahotě. Nůžky demokracie a hlavně životní úrovně obyvatel Indie jsou rozevřené do maxima. Na jedné straně mega boháči, kteří se neštítí pro profit v podstatě ničeho. Téměř jsem si uškodil, když jsem řekl, že jsem dělal do developingu a realit. To jsou v Indii údajně ti nejdrsnější lidé, kteří se pro zisk nezastaví před ničím. Na druhé straně spektra jsou lidé, kteří na ulici umírají hlady a nikoho to nezajímá. V podstatě, kdo není v Indii státním zaměstnancem, prakticky jakoby ani neexistoval. Musí se uživit, jak chce, jestli přežije nebo zemře, to je každému fuk. V určitých aspektech patří Indie k nejděsivějším místům naší planety. Na druhou stranu je však tato temná strana Indie vykompenzována nádhernou přírodou, dech beroucími stavbami a vstřícností a dobrotou těch nejobyčejnějších lidí. Určitě stojí za to Indii navštívit. Je k ní však potřeba přistoupit s respektem, úctou a otevřeným srdcem. Podaruje nás pak úžasnými zážitky a naučí nás vážit si sami sebe i pohody a luxusu, který nám přináší naše krásná země uprostřed Evropy.

Mart Eslem
Vlastním jménem Martin Šlambor, je povoláním podnikatel, ale duší cestovatel. Dosud navštívil 91 zemí světa. Ovládá několik jazyků, co mu otvírá cestu k tomu, jak si vytvořit vztah s místními lidmi v navštívených zemích. Vydává knihy, přednáší, promítá a publikuje reportáže z cest.

20. 9. (středa)
Start: 20:30 hod.
Vstup: bit.ly/PředprodejIndie

Event: https://www.facebook.com/events/698027030386237


 
Těšíme se na vás!

Konání akce

od do  
20.9.2017 (Středa) 20.9.2017 (Středa) 20:30