Jeden život na národní parky USA nestačí

Omračující krása přírody v plné síle. Obrovské sekvoje, nepopsatelné výhledy, čarovné vodopády, skalní města nebo hravé gejzíry. Cestovatelské kino se v úterý 24. října v pražském Kině Lucerna vydá poznávat rozmanité národní parky USA. S cestovatelem Ondřejem Bačíkem čekají diváky stovky mil, během kterých ochutnají extrémně vlhké klima pobřeží Tichého oceánu, spoznajú deštné pralesy s tisíc let starými stromy, sopku Sv. Heleny, Kráterové jezero nebo přírodní zázraky v Yellowstoně ve Skalistých horách. Na objavnej ceste se zastavia v parcích Mount Rainier, Olympic, Crater Lake, Yellowstone, Glacier, Badlands a oblast Mount St. Helens.

V Cestovatelském kině představíte národní parky USA. Kdy jste se je vydal objevovat poprvé?
Ondřej Bačík: Vyrostl jsem v horách a lesích v rodných Jeseníkách, kde jsem našel silný vztah k divoké přírodě. Zároveň mě vždy fascinovala a přitahovala Severní Amerika s obrovskými prostory skutečné divočiny. To je hlavní cíl a důvod mých výprav a poprvé jsem si tento sen splnil v roku 2013, když jsme s kamarády zorganizovali vlastní výpravu do kanadských Skalistých hor. Tehdy jsme se pohybovali i v oblasti amerického státu Montana a mně bylo jasné, že příští výprava bude směřovat do Yellowstonu v americkém Wyomingu. V Americe jsem byl zatím třikrát a další výpravu do americké divočiny plánuji příští léto.

Které parky USA patří podle vás mezi ty nejkrásnější anebo nejzajímavější?
O. B.: To je hodně těžká otázka. Jen v USA je asi 400 národních parků. Krásné a zajímavé jsou všechny a jeden lidský život na ně nestačí. Takže vybírat ty nej je asi tak těžké jako vybírat mezi nejkrásnějšími dívkami z celého světa na Miss World. Osobně mě nelákají vyprahlé oblasti Jihozápadu, jsem spíše horal a milovník divočiny. Takže za mě rozhodně Yellowstone s neuvěřitelně pestrou přírodou. Tady jsou světové zázraky přírody a velká množství zvěře. A nezapomenutelným zážitkem jsou treky v Národním parku Glacier ve Skalistých horách nebo krajina sopek v Kaskádovém pohoří. Oblast Crater Lake s nejhlubším jezerem v USA vás prostě absolutně dostane.

Jaká je vlastně historie těchto parků?
O. B.: Právě Amerika dala celému světu tu krásnou myšlenku a tradici národních parků. Právě v USA byl již v roce 1872 vyhlášen první národní park na světě a je jím právě a zcela oprávněně Yellowstone. Brzy na to se připojila i Kanada s Banffem a začala postupně vznikat rozsáhlá síť těchto území. Lidé si uvědomili, že jsou zde přírodní poklady, které je potřeba na věky uchovat před tvrdým tlakem naší civilizace a zároveň nějakou formou zpřístupnit pro turismus. Lidé ve vyspělých zemích vnímají národní parky jako součást národní hrdosti a považují je za „rodinné stříbro“. Je smutné, že v České republice toto cítění poměrně chybí. Ve srovnání s okolními státy máme velmi málo národních parků a s vyhlášením nových jsou velké problémy.

A jak vypadají tyto parky dnes? Jsou pro návštěvníky nějak i omezené, anebo se v nich může turista vydat kam chce?
O. B.: Národní parky nabízí turistům kvalitní zázemí v podobě úžasných informačních center, poskytování poradenství a různých služeb a akcí. Stejně tak je k dispozici síť vyznačených tras. Na některá místa je vstup kapacitně omezen a je třeba si udělat rezervaci dostatečně dopředu. Tábořit ovšem můžete jen na vyznačených místech a striktně musíte dodržovat stanovená pravidla. Na rozdíl od Česka má ochrana přírody u Američanů velký respekt a pravomoci a tamní strážci (rangers) jsou součástí národních symbolů a hrdosti.

Pokud se někdo rozhodne se vydat na výlet po takovýchto parcích, na co by se měl připravit?
O. B.: Co je zásadní, příroda sama vám dává jasná pravidla a když je nerespektujete, můžete přijít o život. Na rozdíl od Evropy, v Americe jsou obrovské prostory skutečné divočiny, není tam mobilní signál a je potřeba se dobře orientovat v terénu a být vybaven. Mimo stezky jsou rozsáhlé a často neprůchodné pralesy, v horách pak náročné vysokohorské terény. A hlavně všude okolo, a to i v oblasti parkovišť a turistických center, se přirozeně pohybují medvědi, vlci, horští lvi, rosomáci, ale také obrovští jeleni, bizoni nebo losi. Proto je třeba pohybovat se v terénu ve skupinkách, určitě je dobré mít speciální medvědí sprej, a hlavně respektovat přírodu a pravidla. Není to kino ani zoo, ale skutečná divočina. Ovšem při respektování jednoduchých pravidel se vám divočina odmění jedinečnými zážitky s divokými zvířaty a úchvatnými výhledy na asi nejkrásnější přírodu na planetě.

Ondřej Bačík
O sobě s oblibou říká, že i když viděl kus světa, nepovažuje se ani tak za cestovatele, jako spíš za milovníka divočiny. Ondřej má silný vztah k horám a divoké přírodě, protože tam může načerpat energii, poznání i úžasné zážitky. Od dětství v sobě nosil touhu vydat se do USA a Kanady, což si splnil před čtyřmi lety a od té doby tam byl už na třech výpravách.


 
Těšíme se na vás!

Konání akce

od do  
24.10.2017 (Úterý) 24.10.2017 (Úterý)