Cestovatelské kino se zaměří na kontrast tradičního a moderního v Japonsku
 
Sushi - saké - fugu - anime - gejša - sakura - kimono - samuraj - buddha - císař - technologická velmoc - Hello Kitty - mrakodrapy - smog - Fudži - Kjóto. Málokterá země vyvolává tolik asociací jako Japonsko, málokde najdete na jednom místě tolik paradoxů jako v zemi vycházejícího slunce. Na jedné straně se Japonsko může pochválit jedinečnou historií, kulturou a silným citem pro tradice. Na straně druhé je to země pokroku. Tato neobvyklá kombinace vede k jedinečnému životnímu stylu. O Japonsku bude v úterý 24. ledna v Kině Scala v Brně Cestovatelské kino s fotografem Janem Březinou.
 
Navštívil jste 106 zemí světa. V čem je Japonsko specifické?
Jan Březina: Japonsko je jednou z nejsvéráznějších zemí, které jsem kdy navštívil. Svou kulturou, svou minulostí, životním stylem a hodnotovým žebříčkem, což se vše neuvěřitelně podepisuje jak do životů Japonců, tak i do rázu krajiny.
 
Japonsko je nám, kteří žijeme ve střední Evropě, vzdálené nejen geograficky, ale i kulturně. V čem překvapí Evropany?
J. B.: Bezesporu nejpřekvapivější je, nakolik odlišný je ten japonský životní styl. Na jednu stranu je fascinující, jak oddaní, pozitivní a vstřícní se Japonci snaží být. Na druhé straně je šokující, jak je tato společenská konvence svazuje a děsí. Pocit zodpovědnosti a strach ze selhání jsou jedním z nejsilnějších životních motivů většiny Japonců.
 
Pro cestovatele nabízí plnou škálu věcí, které se tam dají zažít či vidět. Co doporučujete vy – kam je potřeba se vydat?
J. B.: Japonsko si určitě zaslouží několik týdnů cestování a poznávání. Na severu na cestovatele čeká nádherná krajina. Tokio je nejlidnatějším místem této planety plným ultra moderního životního stylu a třeba Kjóto naopak překvapí úchvatnými památkami a spirituálním duchem.
 
Věnujete se fotografování, Kde se vám líbilo nejvíc z tohoto hlediska?
J. B.: Osobně nejraději fotografuji na japonském venkově. Je takřka nezasažený globálním turismem, je autentický, je fascinující.
 
A jak vypadá život v japonských velkoměstech?
J. B.: Nekonečný ruch, shon a vše svazující řád. Každý, kdo se pohybuje po městě, má svůj jasný cíl, úkol, který chce splnit pokud možno efektivně. Kromě mladých nepotkáte skoro nikoho, kdo by jen tak postával na ulici a s někým se bavil. Velkoměsta pulzují, pracují a ženou se kupředu.
 
Na co se zaměříte ve své přednášce?
J. B.: Ve svých fotografiích se snažím zachytit kontrast tradičního a moderního životního stylu, architektury a proměny místní krajiny. Proto kromě cestovatelských rad se mohou diváci těšit zejména na fotografie z různých koutů země a vyprávění o každodenním životě Japonců.
 
Jan Březina
je profesionální fotograf, cestovatel, lektor a videocaster. Fotografii se věnuje více než 15 let a jeho největší vášní je její spojení s cestováním. S fotoaparátem navštívil 106 zemí světa a postupně začal organizovat fotografické expedice, cesty a workshopy. Završením jeho celého snažení byl úspěšný startup Fripito, který nabízí fotografické průvodce vytvářené lokálními fotografiemi z celého světa. Věnuje se také publikování v časopisech a knihách.
 
24. 1. (úterý)
Start: 20:30 hod.
Vstup: bit.ly/PredprodejJaponsko
 
Event: https://www.facebook.com/events/225892311187823

Těšíme se na vás!

Konání akce

od do  
24.1.2017 (Úterý) 24.1.2017 (Úterý) 20:30