Druhá adventní neděle 4. prosince se ponese ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm v duchu slavnostního otevření nové stálé expozice o tradičním odívání na Valašsku. Prostřednictvím vystavených exponátů nabídne expozice jedinečnou možnost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního i civilního oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. století do poloviny 20. století.

„Jedná se o nevšední počin nejen na půdě našeho muzea, ale také v rámci podobných aktivit všech muzeí v České republice. Samotné realizaci expozice předcházela přípravná tříletá etapa a následné naplnění projektu bylo rozvrženo do dvou let. Projekt zahrnoval nejen instalaci expozice, ale rovněž i další aktivity – vyhotovení on-line katalogu textilního sbírkového fondu muzea, vydání průvodce a katalogu expozice a navázání spolupráce s norským partnerským muzeem Maihaugen v Lillehammeru. Náročnost splnění všech stanovených úkolů však s sebou přinesla i požadavky na značné finanční prostředky. Byly pokryty spolufinancováním z Finančních mechanismů EHP a z Norska a umožnily dosáhnout výsledku, který návštěvníkům představujeme,“ uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Cílem expozice je seznámit zájemce z laického i odborného prostředí s historickým vývojem a vlivy formujícími podobu tradičního oděvu užívaného na Valašsku v časovém úseku od doby prvních známých historických pramenů do období poloviny 20. století. Proměny vzhledu oděvních součástek i celků jsou zde prezentovány především prostřednictvím originálních trojrozměrných a dvojrozměrných předmětů pocházejících ze sbírkových fondů Valašského muzea v přírodě a také jejich rekonstrukcemi, kopiemi či reprodukcemi.

Exponáty jsou jednotlivě instalovány ve vitrínách, ale také v dioramatech, jež Vás zavedou do konkrétních životních situací a scén, které podstatně ovlivnily charakter užitého ošacení pro danou příležitost. Závěrečná část expozice nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do studijního depozitáře, v němž je na vybraných sbírkových předmětech prezentována různorodost tradičního oděvu z Valašska. Expozice naleznete v 1. patře vstupní budovy Sušák a bude otevřena dle aktuální otevírací doby muzea.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje lidovou kulturu v národopisném regionu Moravské Valašsko. Jeho součástí jsou 4 areály – nejstarší areál Dřevěného městečka, největší areál Valašské dědiny, nejmenší a nejmladší areál Mlýnské doliny a malebné stavby na Pustevnách.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Konání akce

od do  
04.12.2016 (Neděle) 31.12.2025 (Středa)