Marně bychom v kalendáři zimních sportovních akcí konaných v České republice hledali slavnější a tradičnější lyžařské klání než je slavná Jizerská padesátka. Jedná se o lednový závod v běhu na lyžích klasickou technikou, který na padesáti kilometrech provede závodníky náročnou a zároveň okouzlující trasou skrze Jizerské hory, tzv. Jizerskou magistrálou.

Za krásami Jizerský hor aneb trať závodu

Nadšence z řad amatérů i profesionálních běžců čeká po hromadném startu v Bedřichově cesta přes Novou louku, Kasárenskou silnici, Promenádní cestu, Smědavu, Krásnou Máří, Hřebínek, Olivetskou horu a následně zpět na stadion v Bedřichově. Celkově se účastníci musí vypořádat s přibližným převýšením 900 metrů, přičemž nejtěžší stoupání je čeká při výšlapu na Smědavu. Vzrůstající oblibě závodu se přizpůsobili i pořadatelé, kteří připravili pro zájemce i méně náročnou trať o délce 25 kilometrů.

Tradiční boj o krále hor

Historie závodu sahá až do roku 1968, kdy na hřebeny Jizerských hor vyběhli se svými přáteli horolezci z TJ Lokomotiva Liberec. Někteří z účastníků prvního klání však o dva roky později zahynuli při horolezecké tragédii v peruánských Andách a Jizerská padesátka se tak od svého 4. ročníku přezdívá jako Memoriál expedice Peru ´70. Od roku 1999 pak je závod zařazen do světové ligy dálkových běhů Worldloppet. Zajímavostí Jizerské padesátky je fakt, že se jedná po Vasově běhu (Švédsko, od roku 1922) a Birkebeiner Renet (Norsko, od 1938) o třetí nejstarší dálkový závod na lyžích klasickou technikou v Evropě. Mezi slavné účastníky závodu patří např.: Björn Daehlie, Thomas Alsgaard či Stanislav Řezáč.

 Jizerská padesátka - rok 2017

ČEZ Jizerská 50 mění termín, pojede se 19. února 2017

V novém únorovém termínu se pojede příští rok ČEZ Jizerská 50, jubilejní 50. ročník legendárního závodu se uskuteční o víkendu 17.-19. února 2017. Změna data závodu je reakcí na problémy s nedostatkem sněhu v dosavadním termínu na začátku ledna, které slavný lauf provázely v posledních 10 letech.

Ke změně termínu se organizační tým rozhodl na základě detailní analýzy Českého hydrometeorologického ústavu. Z dat za období 1951-2015 vychází na únorový termín 95% pravděpodobnost dostatečné sněhové pokrývky, v případě lednového termínu činí pravděpodobnost 83 %.

Závěry meteorologů dokládají i bezprostřední zkušenosti z posledních let – letošní Jizerská 50 se musela uskutečnit na zkráceném okruhu vyrobeném výhradně z technického sněhu, v letech 2007 a 2014 museli pořadatelé závod zcela zrušit. Únorový termín ovšem nebude pro pořadatelé úplnou novinkou, Jizerská 50 se v něm jezdila mezi v letech 1990 až 2000 před vstupem do seriálu dálkových běhů Worldloppet. Předtím se v Jizerských horách závodilo na konci ledna.

„Finálnímu změně termínu předcházela dlouhá jednání a nebylo to jednoduché rozhodnutí. Z pohledu počasí je nejvhodnější únor, který nám však přináší řadu logistických problémů v podobě jarních prázdnin, vytíženosti ubytovacích kapacit či termínových kolizí s jinými závody. Nakonec ale rozhodla jednoduchá úvaha – pokud chceme Jizerskou 50 uspořádat v její klasické podobě, pak je k tomu únor nejvhodnější. Bude to náročné, ale pro zachování tradice je to nejlepší řešení,“ vysvětluje Martin Koucký, předseda Skiklubu Jizerská padesátka.

I přes změnu termínu zůstane Jizerská 50 i nadále součástí prestižního seriálu Ski Classics, který sdružuje nejvýznamnější světové laufy a kterého se účastní hvězdy běžeckého lyžování. Závod bude figurovat i v seriálech Worldloppet a domácí SkiTour.

Registrace na 50. ČEZ Jizerskou 50 2017 budou spuštěny v průběhu jara na webových stránkách www.jiz50.cz. Součástí víkendu jsou kromě 50 km klasicky také závod na poloviční distanci 25 km, 10 km klasicky, 30 km volně, dětské závody, sprint soupaží na 1,5 km a dětské závody.

Podrobné informace

 

Těšíme se na vás!

Konání akce

od do  
17.2.2017 (Pátek) 19.2.2017 (Neděle)