PQ slaví 50 let: Sympozium Porézní hranice nabídne program pro studenty zdarma

Oslavy 50. výročí Pražského Quadriennale, přehlídky scénografie a divadelního prostoru, vyvrcholí od 12. do 14. října 2017 sympoziem Porézní hranice. Součástí programu budou workshopy a přednášky určené studentům nejen uměleckých oborů, kteří se tak budou moci setkat s českými i zahraničními profesionály z oboru. Účast na sobotní přednášce a pátečních workshopech je zdarma pro všechny studenty, kteří se prokáží platným studentským průkazem. Na workshopy je nutné se registrovat předem. Místem konání bude Divadelní fakulta múzických umění (Karlova 1, Praha) a Nová budova Národního muzea (bývalý prostor Federálního shromáždění). Více informací na www.pq.cz.

„Rádi bychom studentům umožnili setkání s předními českými i zahraničními profesionály z oboru, proto jim nabízíme na velkou část programu vstup zdarma. Sympozium je místem setkání, kde se kurátoři, divadelní profesionálové a scénografové mohou podělit se studenty o své zkušenosti a tím setřít další pomyslné „hranice“,“ říká umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová. Program Sympozia Porézní hranice bude rozdělen mezi workshopovou část, která bude v pátek 13. října 2017, probíhat v budově DAMU (Karlova 1, Praha) a část přednáškovou, od čtvrtka 12. do soboty 14. října, v Nové budově Národního muzea (bývalý prostor Federálního shromáždění). Jednodenní páteční workshop „Proměnlivé obrysy“ Jany Prekové, se bude zabývat výtvarným řešením scény a kostýmním výtvarnictvím pro divadlo, tanec a operu. Další workshop „Myšlení mimo hranice“ povede Anne Karin ten Bosch a Liesbeth Groot Nibbelinkse z nizozemské sítě Platform-Scenography. Zaměří se na úlohu hranic a rozhraní ve scénografii. Posledním pátečním workshopem jsou „Nahodilá setkání 4“ vedená Joostem van Wijmenem. Sobotní přednáška “Producer&Director Collaboration”, která proběhne v bývalé budově Federálního shromáždění od 10 hodin, je prioritně určená studentům DAMU a Arts Manegmentu. Helen Edwards a Agniezska Blonska už více než 6 měsíců zkoumají to, jak dlouhodobá kooperace mezi producenty a umělci ovlivňuje uměleckou praxi. Jejich přednáška bude konfrontovat tradiční modely spolupráce mezi umělci a producenty s moderními přístupy. Všechny přednášky, diskuze a workshopy budou probíhat v anglickém jazyce.

Doprovodný program na Sympoziu Porézní hranice

Součástí sympozia bude i doprovodný program vytvořený ve spolupráci s Národním muzeem, festivalem 4+4 dny v pohybu a centrem choreografického rozvoje SE. S.TA. Organizátoři připravili i komentovanou prohlídka po Nové budově Národního muzea, která se bude věnovat architektuře stavby. V sobotu 14. října rozpohybuje japonská choreografka Yoshiko Chuma společně s osmdesáti performery instalaci Ai Wej Weje ve Veletržním paláci. Závěrečná party se odehraje v rámci sobotní afterparty festivalu 4+4 dny v pohybu v nově otevřeném prostoru Kasáren Karlín.

O Pražském Quadriennale
Pražské Quadriennale je největší světovou přehlídkou divadelního prostoru a scénografie, kterou se zabývá v celé šíři – od scénického umění až po zvukový design. Už od roku 1967 každé čtyři roky diskutuje nejnovější trendy scénografie a práce s prostorem. V letošním roce oslaví Pražské Quadriennale 50 let. Oslavy výročí vyvrcholí mezinárodním Sympoziem Porézní hranice, které se bude konat od 12. do 14. října 2017 v Nové budově Národního muzea (v bývalém prostoru Federálního shromáždění). Prostor, který je symbolem komunistického útlaku se na tři dny stane místem setkání kurátorů, divadelních profesionálů a studentů uměleckých oborů.

Více informací k sympoziu Porézní hranice naleznete na http://www.pq.cz/.

 

Těšíme se na vás!

Konání akce

od do  
12.10.2017 (Čtvrtek) 12.10.2017 (Čtvrtek)
13.10.2017 (Pátek) 13.10.2017 (Pátek)
14.10.2017 (Sobota) 14.10.2017 (Sobota)